ଅନଲାଇନ୍ ବାଇବଲ

ଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରତିଜ୍ଞା

ଅନନ୍ତ ଜୀବନ

ବାଇବଲ ଶିକ୍ଷା

କ 'ଣ କରିବା?

 हिन्दी  नेपाली  বাঙালি  ਪੰਜਾਬੀ  मराठी  ગુજરાતી   മലയാളം  ಕನ್ನಡ  தமிழ்  اردو  සිංහල  తెలుగు English

ନୀଳ ବାକ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ବାଇବଲ ବ୍ୟାଖ୍ୟା ପ୍ରଦାନ କରେ, ଏଥିରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ | ବାଇବଲ ପ୍ରବନ୍ଧଗୁଡ଼ିକ ମୁଖ୍ୟତ ଇଂରାଜୀ, ସ୍ପାନିଶ, ପର୍ତ୍ତୁଗୀଜ୍ ଏବଂ ଫରାସୀ ଭାଷାରେ ଲେଖାଯାଇଛି | ଯଦି ଏହା "ଓଡିଆ" ରେ ଲେଖା ହୋଇଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ବନ୍ଧନୀରେ ସୂଚିତ କରାଯିବ

ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ସ୍ମରଣୀୟ ଉତ୍ସବ

“କାରଣ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କ ନିସ୍ତାର ପର୍ବର ମେଷଶାବକ, ଅର୍ଥାତ୍‍ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ, ମଧ୍ୟ ବଳୀକୃତ ହୋଇଅଛନ୍ତି”

(1 କରିନ୍ଥୀୟ 5:7)

ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ସ୍ମୃତି ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରିବା ପାଇଁ ବାଇବଲ ପଦ୍ଧତି ବାଇବଲରେ ନିସ୍ତାରପର୍ବ ସହିତ ସମାନ | ନିସାନ 14 (ଯିହୁଦୀ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରର ମାସ), ଅମାବାସ୍ୟାର 14 ଦିନ ପରେ (ନିସାନ ମାସର ଆରମ୍ଭ): "ତୁମ୍ଭେମାନେ ପ୍ରଥମ ମାସର ଚଉଦ ଦିନର ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରୁ ଏକୋଇଶ ଦିନର ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଡ଼ିଶୂନ୍ୟ ରୁଟି ଭୋଜନ କରିବ" (ଯାତ୍ରା 12:18) | "ସନ୍ଧ୍ୟା" 14 ନିସାନରେ ଦିନର ଆରମ୍ଭ ସହିତ ଅନୁରୂପ ଅଟେ | ବାଇବଲରେ, ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ “ସନ୍ଧ୍ୟା” (“ତହୁଁ ସନ୍ଧ୍ୟା ଓ ପ୍ରାତଃକାଳ ହୋଇ ପ୍ରଥମ ଦିବସ ହେଲା” (ଆଦିପୁସ୍ତକ 1:5)) | ଏହି ହିସାବ ଆଧାରରେ, ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ମୃତିର ତାରିଖ ମାର୍ଚ୍ଚ 25, 2021 ଗୁରୁବାର ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ହେବ |

- ନିସ୍ତାରପର୍ବ ହେଉଛି ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସ୍ମୃତିର ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ଶ୍ବରଙ୍କ ଆଦେଶର ଆଦର୍ଶ: "ସେହି ସବୁ ଆଗାମୀ ବିଷୟର ଛାୟାମାତ୍ର, କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବ ବିଷୟ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ" (କଲସୀୟ 2:17) | "କାରଣ ମୋଶାଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଗାମୀ ଉତ୍ତମ ବିଷୟର ଛାୟା ସ୍ୱରୂପ ହୋଇ ସେହି ସବୁ ବିଷୟର ଅବିକଳ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି" (ଏବ୍ରୀ 10:1) |

- କେବଳ ସୁନ୍ନତ ହୋଇଥିବା ଲୋକମାନେ ନିସ୍ତାରପର୍ବ ପାଳନ କରିପାରନ୍ତି: "ପୁଣି, ତୁମ୍ଭ ସଙ୍ଗରେ ପ୍ରବାସୀ କୌଣସି ବିଦେଶୀ ଲୋକ ଯଦି ସଦାପ୍ରଭୁଙ୍କର ନିସ୍ତାର ପର୍ବ ପାଳନ କରିବାକୁ ଚାହେଁ, ତେବେ ତାହାର ପରିବାରର ସମସ୍ତ ପୁରୁଷ ସୁନ୍ନତ ହେଉନ୍ତୁ, ତହିଁ ଉତ୍ତାରୁ ସେ ନିକଟକୁ ଆସି ପର୍ବ ପାଳନ କରୁ; ତହିଁରେ ସେ ଦେଶଜାତ ଲୋକ ତୁଲ୍ୟ ହେବ; ମାତ୍ର କୌଣସି ଅସୁନ୍ନତ ଲୋକ ତାହା ଭୋଜନ କରିବ ନାହିଁ" (ଯାତ୍ରା 12:48) |

- ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଆଉ ମୋଶାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ନିୟମର ଅଧୀନ ନୁହଁନ୍ତି, ତେଣୁ ପ୍ରେରିତମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟର ବିବରଣ 15:19,20,28,29 ରେ ଲିଖିତ ପ୍ରେରିତମାନଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ଆଉ ଶାରୀରିକ ସୁନ୍ନତ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି | ପ୍ରେରିତ ପାଉଲଙ୍କ ଦ୍ ପ୍ରେରଣା ଅନୁଯାୟୀ ଯାହା ଲେଖା ହୋଇଛି ତାହା ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି: "କାରଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଶ୍ୱାସୀ ପକ୍ଷରେ ଧାର୍ମିକ ଗଣିତ ହେବା ନିମନ୍ତେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ମୋଶାଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଶେଷ ଅଟନ୍ତି" (ରୋମୀୟ 10:4) | "କେହି କି ସୁନ୍ନତ ଅବସ୍ଥାରେ ଆହୂତ ହୋଇଅଛି ? ସେ ଅସୁନ୍ନତି ପରି ଦେଖାଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ନ କରୁ। କେହି କି ଅସୁନ୍ନତ ଅବସ୍ଥାରେ ଆହୂତ ହୋଇଅଛି ? ସେ ସୁନ୍ନତି ନ ହେଉ । ସୁନ୍ନତ କିଛି ନୁହେଁ, ପୁଣି, ଅସୁନ୍ନତ କିଛି ନୁହେଁ, କେବଳ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଆଜ୍ଞା ପାଳନ ହିଁ ସାର” (1 କରିନ୍ଥୀୟ 7:18,19) | ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନଙ୍କର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ସୁନ୍ନତ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଅର୍ଥାତ୍ ଯିହୋବା ଶ୍ବରଙ୍କୁ ମାନିବା (ଓଡିଆ) ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ବଳିଦାନ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ (ଯୋହନ 3:16,36)|

- ହୃଦୟର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ସୁନ୍ନତ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଶ୍ବର ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଆଜ୍ଞା: "ଯଦି ତୁମ୍ଭେ ମୋଶାଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଳନ କର, ତେବେ ପ୍ରକୃତରେ ସୁନ୍ନତ ଲାଭଜନକ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ମୋଶାଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲଙ୍ଘନ କର, ତେବେ ତୁମ୍ଭର ସୁନ୍ନତ ଅସୁନ୍ନତରେ ପରିଣତ ହୁଏ । ଅତଏବ, ଯଦି ଅସୁନ୍ନତ ଲୋକ ମୋଶାଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ବିଧିବିଧାନ ପାଳନ କରେ, ତେବେ ତାହାର ଅସୁନ୍ନତ କ'ଣ ସୁନ୍ନତ ବୋଲି ଗଣିତ ହେବ ନାହିଁ ? ପୁଣି, ସ୍ୱାଭାବିକ ଅସୁନ୍ନତି ଲୋକ ଯଦି ମୋଶାଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଳନ କରେ, ତେବେ ଲିଖିତ ମୋଶାଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ସୁନ୍ନତ ବିଧି ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇ ସୁଦ୍ଧା ମୋଶାଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲଙ୍ଘନ କରୁଅଛ ଯେ ତୁମ୍ଭେ, ସେ ତୁମ୍ଭର ବିଚାର କରିବ । କାରଣ ବାହାରେ ଯେ ଯିହୂଦୀ, ସେ ଯିହୂଦୀ ନୁହେଁ, କିଅବା ବାହାର ଶରୀରରେ ଯେ ସୁନ୍ନତ, ତାହା ସୁନ୍ନତ ନୁହେଁ; କିନ୍ତୁ ଅନ୍ତରରେ ଯେ ଯିହୂଦୀ, ସେ ଯିହୂଦୀ, ପୁଣି, ଆକ୍ଷରିକ ଭାବରେ ନୁହେଁ, ମାତ୍ର ଆତ୍ମିକ ଭାବରେ ହୃଦୟର ଯେ ସୁନ୍ନତ, ତାହା ପ୍ରକୃତ ସୁନ୍ନତ । ଏପରିଲୋକ ମନୁଷ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରଶଂସା ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଈଶ୍ୱରଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ” (ରୋମୀୟ 2:25-29) |

- "ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ନାସୁନ୍ନତ" ହେଉଛି ଶ୍ବର ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ପ୍ରତି ଅବମାନନା: "ହେ ଦାମ୍ଭିକମାନେ ପୁଣି, ଅସୁନ୍ନତି ହୃଦୟ ଓ କର୍ଣ୍ଣ ବିଶିଷ୍ଟ ଲୋକେ, ଆପଣମାନେ ସର୍ବଦା ପବିତ୍ର ଆତ୍ମାଙ୍କର ପ୍ରତିରୋଧ କରୁଅଛନ୍ତି; ଆପଣମାନଙ୍କର ପିତୃପୁରୁଷମାନେ ଯେପରି ଆପଣମାନେ ମଧ୍ୟ ସେହିପରି । ଭାବବାଦୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କାହାକୁ ଆପଣମାନଙ୍କର ପିତୃପୁରୁଷମାନେ ତାଡ଼ନା କରି ନ ଥିଲେ? ଯେଉଁମାନେ ସେହି ଧାର୍ମିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆଗମନ ବିଷୟରେ ପୂର୍ବରୁ ଜଣାଇଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନେ ବଧ କଲେ; ଏବେ ଆପଣମାନେ ତାହାଙ୍କୁ ଶତ୍ରୁ ହସ୍ତରେ ସମର୍ପଣ କରି ବଧ କରିଅଛନ୍ତି; ଆପଣମାନେ ଦୂତମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଦିଷ୍ଟ (ଆଦ୍ୟ) ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାହା ପାଳନ କଲେ ନାହିଁ" (ପ୍ରେରିତ 7: 51-53) |

- ସମ୍ପ୍ରତି, ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ (ଯାହାଙ୍କର ଆଶା (ସ୍ୱର୍ଗୀୟ କିମ୍ବା ପାର୍ଥିବ)), ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ସ୍ମରଣ କରି ଖମୀରଶୂନ୍ୟ ରୁଟି ଖାଇବା ଏବଂ କପ୍ ପିଇବା ପୂର୍ବରୁ ହୃଦୟର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ସୁନ୍ନତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ: “କିନ୍ତୁ ମନୁଷ୍ୟ ଆପଣାକୁ ପରୀକ୍ଷା କରୁ, ଆଉ ସେହିପରି ଭାବେ ଏହି ରୁଟି ଭୋଜନ କରୁ ଓ ଏହି ପାତ୍ରରୁ ପାନ କରୁ” (1 କରିନ୍ଥୀୟ 11:28; ୨ମୋଶାଙ୍କ ଲିଖିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ପୁସ୍ତକ 12:48 (ନିସ୍ତାରପର୍ବ) ସହିତ ତୁଳନା କର) | ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ବିବେକ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଜରୁରୀ | ଯଦି ତାଙ୍କର ଏକ ଶୁଦ୍ଧ ବିବେକ, ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ସୁନ୍ନତ ଅଛି, ତେବେ ସେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସ୍ମୃତିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ (ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଆଶା (ସ୍ୱର୍ଗୀୟ କିମ୍ବା ପାର୍ଥିବ) ନିର୍ବିଶେଷରେ) (ଅନନ୍ତ ଜୀବନ (ଓଡିଆ); ବହୁ ଜନସମାଗମ; ପାର୍ଥିବ ପୁନରୁତ୍ଥାନ)|

- ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ସ୍ପଷ୍ଟ ଆଦେଶ, ତାଙ୍କ "ମାଂସ" ଏବଂ "ରକ୍ତ" ର ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ଭାବରେ ଖାଇବା, ସମସ୍ତ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନମାନଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ, "ଖମୀରଶୂନ୍ୟ ରୁଟି" ଖାଇବା, ତାଙ୍କ "ମାଂସ" କୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବା ଏବଂ ପିଇବା କପ୍, ତାଙ୍କର "ରକ୍ତ" କୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରେ: "ମୁଁ ଜୀବନଦାୟକ ଆହାର । ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କର ପିତୃପୁରୁଷ ପ୍ରାନ୍ତରରେ ମାନ୍ନା ଭୋଜନ କରି ମୃତ୍ୟୁଭୋଗ କଲେ । କେହି ଯେପରି ଭୋଜନ କରି ମୃତ୍ୟୁଭୋଗ ନ କରେ, ଏଥି ନିମନ୍ତେ ସ୍ୱର୍ଗରୁ ଅବତରଣ କରିବା ଆହାର ଏହି ଅଟେ । ମୁଁ ସ୍ୱର୍ଗରୁ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ସେହି ଜୀବନ୍ତ ଆହାର; କେହି ଯଦି ଏହି ଆହାର ଭୋଜନ କରେ, ସେ ଅନନ୍ତକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୀବିତ ରହିବ; ହଁ, ମୁଁ ଯେଉଁ ଆହାର ଦେବି, ତାହା ମୋହର ମାଂସ, ମୁଁ ତାହା ଜଗତର ଜୀବନ ନିମନ୍ତେ ଦେବି । ଏଥିରେ ଯିହୂଦୀମାନେ ପରସ୍ପର ବାଗ୍‍ଯୁଦ୍ଧ କରି କହିବାକୁ ଲାଗିଲେ, ଏ କିପରି ଆମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ଆପଣା ମାଂସ ଖାଇବାକୁ ଦେଇ ପାରେ ? ସେଥିରେ ଯୀଶୁ ସେମାନଙ୍କୁ କହିଲେ, ସତ୍ୟ ସତ୍ୟ ମୁଁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ କହୁଅଛି, ମନୁଷ୍ୟପୁତ୍ରଙ୍କର ମାଂସ ଭୋଜନ ନ କଲେ ଓ ତାହାଙ୍କ ରକ୍ତ ପାନ ନ କଲେ, ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କଠାରେ ଜୀବନ ନାହିଁ । ଯେ ମୋହର ମାଂସ ଭୋଜନ କରେ ଓ ମୋହର ରକ୍ତ ପାନ କରେ, ସେ ଅନନ୍ତ ଜୀବନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ, ଆଉ ମୁଁ ଶେଷ ଦିନରେ ତାହାକୁ ଉତ୍ଥାପନ କରିବି । କାରଣ ମୋହର ମାଂସ ପ୍ରକୃତ ଖାଦ୍ୟ ଓ ମୋହର ରକ୍ତ ପ୍ରକୃତ ପେୟ । ଯେ ମୋହର ମାଂସ ଭୋଜନ କରେ ଓ ମୋ' ରକ୍ତ ପାନ କରେ, ସେ ମୋ'ଠାରେ ରହେ ଓ ମୁଁ ତାହାଠାରେ ରହେ । ଜୀବନ୍ତ ପିତା ଯେପରି ମୋତେ ପ୍ରେରଣ କଲେ ଓ ମୁଁ ପିତାଙ୍କ ହେତୁରୁ ଜୀବିତ ଥାଏ, ସେହିପରି ଯେ ମୋତେ ଭୋଜନ କରେ, ସେ ମଧ୍ୟ ମୋ' ହେତୁ ଜୀବିତ ରହିବ । ଯେଉଁ ଆହାର ସ୍ୱର୍ଗରୁ ଅବତରଣ କରିଅଛି, ତାହା ଏହି; ପିତୃପୁରୁଷ ଯେପରି ଭୋଜନ କରି ମୃତ୍ୟୁଭୋଗ କଲେ, ସେପ୍ରକାର ନୁହେଁ; ଯେ ଏହି ଆହାର ଭୋଜନ କରେ, ସେ ଅନନ୍ତକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୀବିତ ରହିବ" (ଯୋହନ 6:48-58) |

- ଅତଏବ, ସମସ୍ତ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିୟାନମାନେ, ସେମାନଙ୍କର ଭରସା, ସ୍ୱର୍ଗୀୟ କିମ୍ବା ପାର୍ଥିବ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ରୁଟି ଏବଂ ଦ୍ରାକ୍ଷାରସ ନିଶ୍ଚୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍, ଏହା ଏକ ଆଦେଶ: "ସେଥିରେ ଯୀଶୁ ସେମାନଙ୍କୁ କହିଲେ, ସତ୍ୟ ସତ୍ୟ ମୁଁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ କହୁଅଛି, ମନୁଷ୍ୟପୁତ୍ରଙ୍କର ମାଂସ ଭୋଜନ ନ କଲେ ଓ ତାହାଙ୍କ ରକ୍ତ ପାନ ନ କଲେ, ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କଠାରେ ଜୀବନ ନାହିଁ । (...) ଜୀବନ୍ତ ପିତା ଯେପରି ମୋତେ ପ୍ରେରଣ କଲେ ଓ ମୁଁ ପିତାଙ୍କ ହେତୁରୁ ଜୀବିତ ଥାଏ, ସେହିପରି ଯେ ମୋତେ ଭୋଜନ କରେ, ସେ ମଧ୍ୟ ମୋ' ହେତୁ ଜୀବିତ ରହିବ" (ଯୋହନ 6:53,57) |

- ଯଦି ତୁମେ "ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ସ୍ମୃତି" ରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛ ଏବଂ ତୁମେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ନୁହଁ, ତୁମେ ବାପ୍ତିଜିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ, ଆନ୍ତରିକତାର ସହିତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶ ପାଳନ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କର: "ଅତଏବ, ତୁମ୍ଭେମାନେ ଯାଇ ସମସ୍ତ ଜାତିର ଲୋକଙ୍କୁ ପିତା, ପୁତ୍ର ଓ ପବିତ୍ର ଆତ୍ମାଙ୍କ ନାମରେ ବାପ୍ତିସ୍ମ ଦେଇ, ମୁଁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଯେଉଁ ଆଜ୍ଞା ଦେଇଅଛି, ସେହି ସବୁ ପାଳନ କରିବାକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଶିଷ୍ୟ କର; ଆଉ ଦେଖ, ଯୁଗାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଦାସର୍ବଦା ମୁଁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଅଛି" (ମାଥିଉ 28:19,20) (ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ବାପ୍ତିସ୍ମଭଗବାନଙ୍କ ଇଚ୍ଛା କିପରି କରିବେ (ଓଡିଆ))|

ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ସ୍ମୃତିଚାରଣ କିପରି ପାଳନ କରିବେ?

ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ସ୍ମରଣ ନିସ୍ତାରପର୍ବ ଭଳି ପାଳନ କରାଯିବା ଉଚିତ, କେବଳ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ସୁନ୍ନତ ମଧ୍ୟରେ, ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ, ମଣ୍ଡଳୀରେ କିମ୍ବା ପରିବାରରେ (ଯାତ୍ରା 12:48; ଏବ୍ରୀ 10:1; କଲସୀୟ 2:17; କରିନ୍ଥୀୟଙ୍କ ପ୍ରତି ପ୍ରଥମ ପତ୍ର 11:33) | ନିସ୍ତାରପର୍ବ ପାଳନ ପରେ, ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଆଦର୍ଶ ସ୍ଥାପନ କଲେ (ଲୂକ 22:12-18) | ଏହାକୁ କିପରି ପାଳନ କରାଯିବ ଏହା ଏକ ମଡେଲ୍ | ସୁସମାଚାରରୁ ବାଇବଲ ଶାସ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଆମକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ:

- ମାଥିଉ 26:17-35 |

- ମାର୍କ 14:12-31 |

- ଲୂକ 22:7-38 |

- ଯୋହନ ଅଧ୍ୟାୟ 13 ରୁ 17 |

ସ୍ମୃତିର ଉତ୍ସବ ନିଜେ ଅତି ସରଳ: "ଆଉ, ସେମାନେ ଭୋଜନ କରୁଥିବା ସମୟରେ ଯୀଶୁ ରୁଟି ନେଇ ଆଶୀର୍ବାଦ କଲେ ଓ ତାହା ଭାଙ୍ଗି ଶିଷ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଦେଇ କହିଲେ, ନିଅ, ଭୋଜନ କର, ଏହା ମୋହର ଶରୀର । ପୁଣି, ସେ ପାନପାତ୍ର ନେଇ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଲେ ଓ ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଇ କହିଲେ, ଏଥିରୁ ସମସ୍ତେ ପାନ କର, କାରଣ ଯେଉଁ ନିୟମର ରକ୍ତ ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ପାପ କ୍ଷମା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପାତିତ ହେଉଅଛି, ଏ ମୋହର ସେହି ରକ୍ତ । କିନ୍ତୁ ମୁଁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ କହୁଅଛି, ଯେଉଁ ଦିନ ମୁଁ ଆପଣା ପିତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟରେ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କ ସହିତ ନୂଆ କରି ଦ୍ରାକ୍ଷାଫଳର ରସ ପାନ କରିବି, ସେହି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଜିଠାରୁ ଏହା କେବେ ହେଁ ପାନ କରିବି ନାହିଁ । ପୁଣି, ସେମାନେ ସ୍ତବଗାନ କଲା ପରେ ଜୀତପର୍ବତକୁ ବାହାରିଗଲେ" (ମାଥିଉ 26:26-30) | ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଏହି ଉତ୍ସବର କାରଣ, ତାଙ୍କ ବଳିଦାନର ଅର୍ଥ, ଖମୀରଶୂନ୍ୟ ରୁଟି ଯାହା ତାଙ୍କ ଶରୀରକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରେ ଏବଂ ସେହି କପ ଯାହା ତାଙ୍କ ରକ୍ତକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରେ ତାହା ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରେ |

ଯୋହନଙ୍କ ସୁସମାଚାର ଏହି ଉତ୍ସବ ପରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ବିଷୟରେ ଆମକୁ ସୂଚିତ କରେ, ବୋଧହୁଏ ଯୋହନ 13:31 ରୁ ଯୋହନ 16:30 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ | ଏହା ପରେ, ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଏକ ପ୍ରାର୍ଥନା କୁହନ୍ତି ଯାହା ଯୋହନ 17 ରେ ଅଛି | ମାଥିଉ 26:30 ର ବିବରଣୀ ଆମକୁ ସୂଚିତ କରେ: "ପୁଣି, ସେମାନେ ସ୍ତବଗାନ କଲା ପରେ ଜୀତପର୍ବତକୁ ବାହାରିଗଲେ" | ଏହି ପ୍ରଶଂସାଗୁଡ଼ିକର ଗୀତ ଏହି ପ୍ରାର୍ଥନା ପରେ ହୋଇଥିଲା ଯାହା ତାଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିଥିଲା ​​|

ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ଉପରେ ଆଧାର କରି ସନ୍ଧ୍ୟାକୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି, ପ୍ରାଚୀନ, ପାଳକ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ମଣ୍ଡଳୀର ପୁରୋହିତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ଉତ୍ସବ ଏକ ପାରିବାରିକ ସ୍ଥିତିରେ ହୁଏ, ତେବେ ପରିବାରର ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ମୁଖ୍ୟ ହିଁ ଏହାକୁ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି କ ଣସି ପୁରୁଷ ନାହାଁନ୍ତି, କେବଳ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ମହିଳାମାନେ ଅଛନ୍ତି, ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଭଉଣୀ ଯିଏ ଏହି ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜନ କରିବେ, ବୟସ୍କ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମନୋନୀତ ହେବା ଉଚିତ୍ (ତୀତସ 2:4) | ସେ ନିଜ ମୁଣ୍ଡକୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରିବା ଉଚିତ୍ (1 କରିନ୍ଥୀୟ 11:2-6) |

ଯିଏ ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜନ କରେ, ସୁସମାଚାରର ହିସାବକୁ ଆଧାର କରି ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବାଇବଲ ଶିକ୍ଷା ବିଷୟରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ | ଯିହୋବା ଶ୍ବରଙ୍କ ନିକଟରେ ଏକ ଶେଷ ପ୍ରାର୍ଥନା କୁହାଯିବ | ଯାହା ପରେ ଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ରଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ଗୀତ ଗାନ କରାଯାଇପାରେ |

ରୁଟି ବିଷୟରେ, ଏହାକୁ ଖମୀର ବିନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ | ମଦ ବିଷୟରେ, କେତେକ ଦେଶରେ, ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନମାନେ ତାହା ପାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହି ବ୍ୟତିକ୍ରମ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ବାଇବଲ (ଯୋହନ 19:34 "ରକ୍ତ ଏବଂ ଜଳ") ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏହାକୁ କିପରି ଉପଯୁକ୍ତ ଉପାୟରେ ବଦଳାଇବେ ତାହା ପ୍ରାଚୀନମାନେ ସ୍ଥିର କରିବେ। ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ କେତେକ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟତିକ୍ରମପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇପାରେ ଏବଂ God's ଶ୍ବରଙ୍କ ଦୟା ପ୍ରୟୋଗ ହେବ (ମାଥିଉ 12:1-8) | ଶ୍ବର ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନମାନଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତୁ | ଆମେନ୍ |